صفحه نخست            پست الکترونيک           RSS           
بِسمِ اللّه ‏ِالرَّحمنِ الرَّحيمِ اللهّمَ صَلّ عَلي عَلي بنْ موسَي الرّضا المرتَضي الامامِ التّقي النّقي وحُجَّتكَ عَلي مَنْ فَوقَ الارْضَ ومَن تَحتَ الثري الصّدّيق الشَّهيد صَلَوةَ كثيرَةً تامَةً زاكيَةً مُتَواصِلةً مُتَواتِرَةً مُتَرادِفَه كافْضَلِ ماصَلّيَت عَلي اَحَدٍمِنْ اوْليائِكَ
درباره وبلاگ

این وبلاگ تقدیم به محضر مقدس امام رئوف حضرت علی بن موسی الرضا ، و تقدیم به همه کسانی که دلشون برای حرمش پر میکشه ، اگه با دیدن وبلاگ دلتون هوایی حرم آقا امام رضا (ع) شد خواهش میکنم این حقیر رو هم از دعای خیرتون بی نصیب نزارید... التماس دعا

نويسنده
جستجو
مترجم وبلاگ
نظرسنجی وبلاگ
وبلاگ عاشق رضا را چطور ارزیابی میکنید؟

لوگوی دوستان
کلیپ رضوی
پخش زنده حرم

شورای هماهنگی احیاء قدمگاه‌های امام رضا(ع) با حضور سیدجواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع)، علی‌اصغرسالاری مدیر پروژه احیاء «جاده ولایت»، صدری نماینده وزارت کشور و نمایندگانی از استان‌های واقع «جاده ولایت» تشکیل جلسه داد.

جاده ولایت
به مسیر مدینه تا مرو گفته می‌شود که در سال ۲۰۰هجری توسط امام رضا(ع) طی شد. طول این مسیر حدود 3450 کیلومتر است که حدود ۸۰۰ کیلومتر آن در عربستان، ۲۰۰کیلومتر در مرز میان عراق و کویت، ۱۰۰کیلومتر در عراق، 2100 کیلومت در خاک ایران و ۲۰۰ کیلومتر نیز در ترکمنستان امروز واقع شده است.

 
شناسایی ۱۶ قدمگاه قطعی امام رضا(ع) در ایران اسلامی
 
سالاری در ابتدای این نشست توضیحاتی درباره هجرت اجباری امام رضا(ع) بیان کرد و گفت: از آنجایی که مأمون بر ارتباط هرچه کم‌تر شیعیان با امام رضا(ع) تأکید داشت، «رجاءبن ابی‌ضحاک»امام را از شهرهای بغداد و قم عبور نداد و از مسیر خوزستان، فارس و یزد ایشان را به خراسان منتقل کرد.
 
وی افزود: طبق بررسی‌ها، امام در این مسیر حدود 75 منزل را پشت سر گذاشته‌اند که تاکنون فقط 16 منزل و قدمگاه را به صورت قطعی شناسایی کرده‌ایم؛ بیشترین قدمگا‌ه‌های شناسایی‌ شده در استان یزد واقع شده است، البته مستندترین قدمگاه شناسایی شده، مربوط به ده سرخ است که در استان خراسان قرار دارد.
 
تدوین شناسنامه قدمگاه‌های امام رضا(ع)
 
جعفری مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) نیز با استناد به فرمایش رهبر معظم انقلاب که «شیراز» را بعد از قم و مشهد سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران خواندند، گفت: به همین منظور ما در بنیاد امام رضا(ع) به امامزاده شاهچراغ(ع) در شیراز و «بی‌بی‌حکیمه»درگچساران نگاه ویژه‌ای داریم.
 
وی ضمن اشاره به مصوبات شورای هماهنگی احیاء قدمگاه‌های حضرت رضا(ع) گفت: شایسته است در دهه کرامت- حد فاصل میلاد امام رضا(ع)‌ و ولادت حضرت معصومه(س) و نیز روز بزرگداشت حضرت شاهچراغ(ع)- برنامه‌هایی را در قدمگاه‌های حضرت رضا(ع) داشته باشیم تا این اماکن مقدس به عنوان یک قطب فرهنگی - مذهبی معرفی شوند و بیش از پیش مروج سیره و آموزه‌های بلند رضوی باشند.
 
مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) از نصب تابلوهای متحدالشکل به منظور معرفی «جاده ولایت» در طول این مسیر خبر داد و افزود: اجرای این کار با پیشنهاد بنیاد و به همت وزارت راه و شهرسازی انجام می‌شود. ضمن اینکه شناسنامه قدمگاه‌ها تدوین و در محل آن‌ها نصب شده است.
 
پیشنهاد معرفی قدمگاه‌های امام رضا(ع) در کتب درسی
 
صدری، نماینده وزارت کشور نیز در این جلسه ضمن تأکید بر احیاء قدمگاه‌های امام رضا(ع) پیشنهاد کرد وزارت آموزش و پرورش معرفی مسیر هجرت تاریخی امام علی‌بن موسی الرضا(ع) و منزلگاه‌های آن حضرت را در کتاب‌های درسی بگنجاند.
 

حجت‌الاسلام مصطفی فقیه اسفندیاری،
دبیر کمیته علمی جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)نیز با بیان این‌که «تفاوتی میان قدمگاه‌های امام رضا(ع) با حرم ایشان وجود
ندارد» تأکید کرد: نگاه توریستی به قدمگاه‌های امام رضا(ع) این اماکن مقدس را درحد یک مجتمع استراحتگاهی تقلیل می‌دهد.

 
 
 
منبع:ابنا

 

چهارشنبه 22 دی 1395  07:03 ب.ظپيوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازديد : 3051746 بار
  • تعدادکل نظرات : 696 نظر
  • تعدادکل پستها : 7046 پست
  • تاريخ ايجادوبلاگ :
    پنج شنبه 13 تیر 1392 
  • آخرين بروز رساني :
    پنج شنبه 24 خرداد 1397